Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 18:10
Straszyki >> Phasma gigas

Phasma gigas

Odkrywca: Linnaeus Rok: 1758 Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Phasma gigas
PSG: 190
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: płciowe
Biotop: np. Drzewa, Krzewy, Skały itp, xxx nad poziomem morza itp
Temperatura °C: W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C
Wilgotność powietrza %: np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli

Opis gatunku:

Występowanie - Nowa Gwinea

O gatunku - sklasyfikowany już w 1758 roku przez Linnaeusa. Bardzo duży i piękny uskrzydlony patyczak. Charakterystyczny dla tego gatunku jest rozdwojony odwłok. Dość trudny w hodowli ze względu na swoje rozmiary i wybredność w pożywieniu. Gdy jest niepokojony podnosi odwłok i otwiera skrzydła wydając przy tym odstraszające odgłosy wytwarzane przez ruchy skrzydeł. Niektóre osobniki są agresywne, otóż niepokojone próbują gryźć, co jest osobliwością wśród patyczaków.


Wygląd - jest to dość sporej wielkości patyczak. Samica mierzy 19cm długości (bez nóg) i jest brązowo-zielona z białymi plamami. Nogi zielone czasami w białe plamki pokryte drobnymi kolcami. Tułów pokryty jest małymi zielonymi kolcami. Odwłok na końcu jest rozdwojony. Pierwsza para skrzydeł krótka, brązowo-zielona z białą plamą. Druga para długa -11cm, zakrywa prawie cały odwłok. Skrzydła te są błoniaste, pomarańczowe w czarne plamy. Gdy są złożone z zewnątrz są brązowe w białe plamy. Czułki mają 5cm długości.

Samiec jest mniejszy i smuklejszy. Dorasta do 10,5-11,5cm. Całe ciało samca jest zielono-brązowe. Tułów wraz z nogami pokryty jest małymi kolcami. Kolana białe. Pierwsza para skrzydeł brązowa, druga brązowo-pomarańczowa w czarne plamki. Odwłok również rozdwojony na końcu.

Terrarium - są to duże owady więc wymagają dużego terrarium o wysokości minimum 50cm. Insektarium powinno koniecznie być spore nawet jeśli będzie w nim jeden osobnik, dla większej liczby owadów analogicznie większe. W małych terrariach źle się czują i mają kłopoty z wylinką. Dlatego terrarium musi być dość wysokie. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane i dobrze oświetlone. Temperatura w granicach 20-25°C z około 50% wilgotnością. Podłoże z torfu lub piasku, bądź mieszaniny tych dwóch składników.


Rozmnażanie - płciowo. Samica składa około 3 jajeczka dziennie, które są brązowe i mają 4mm długości i 2,8mm szerokości. W ciągu całego życia, które trwa 5-6 miesięcy jest w stanie złożyć około 300 jajeczek. Młode wykluwają się w temp. około 25°C i w dość wysokiej wilgotności po 5-6 miesiącach, jednak procent wyklucia nie jest zbyt wysoki. Młode po wykluciu mają 2cm długości i są zielono-brązowe. Od razu widoczne jest rozdwojenie odwłoka.


Pożywienie - owady te są dość wybredne w stosunku do przyjmowanego pożywienia. Dla młodych jest to wyłącznie Eucaliptus gunnii, dorosłe jedzą jeszcze dąb i jeżynę, jednak tylko jako przystawkę do eukaliptusa, zjadają duże ilości tych roślin.

UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.