Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!




Data modyfikacji: 2020-12-07 19:00
Straszyki >> Carausius morosus - Patyczak indyjski

Carausius morosus - Patyczak indyjski

Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
Nazwa łacińska: Carausius morosus
PSG: 1
Nazwa polska: Patyczak indyjski
Aktywność: Dzienna
Rozmnażanie: partenogenetyczne
Żywienie_odnosnik: nie wybieraj nic
Wydzielanie substancji chemicznej: Nie
Sposób składania jaj: Zakopuje
Trudność hodowli: Łatwy w hodowli
Odnośnik do opisu: Carausius morosus - Patyczak indyjski

Opis gatunku:

Nazwa polska: patyczak indyjski

Pochodzenie: Indie

Rozmnażanie: partenogenetycznie

Wielkość: samica - 8cm, samiec - 6cm

 

O gatunku

Chowany w Europie już od końca XIX wieku. Należy do najmniej wymagających patyczaków. Poleca się go początkującym pasjonatom. Bardzo wytrzymałe, znoszą duże spadki temperatury (nawet do kilku stopni) oraz brak wilgoci. Zakres temperatury w jakiej te owady dobrze się czują jest bardzo duży, od 18st.C do 27st.C, jednak powyżej 40st.C giną owady i obumierają zarodki w jajach. Należy pamiętać, że niska temperatura spowoduje wolniejszy rozwój patyczaków, obniża się też ich kondycja. Przy dobrych warunkach z jaj wykluwa się 90-95% owadów, z czego do drugiej-trzeciej wylinki dożyje 90% patyczaków.


Jak rozpoznać

Samica
Bezskrzydła. Różne osobniki mogą przybierać barwę od zielonej przez oliwkowo-zieloną, zielono-brązową do brązowej. Charakterystyczne jest czerwone zabarwienie pierwszej pary nóg przy stawach.

Samiec
Mniejszy i szczuplejszy, lekkie zgrubienie na końcu odwłoka. Wyraźne zaznaczone stawy. W hodowli występuję bardzo rzadko i nie jest zdolny do rozrodu.

Młode
Zaraz po wykluciu są czarne, z wiekiem przybierają kolor zielony, brązowy lub pośredni między tymi dwoma.

Jaja
Kuliste, 2,5mm długości, czekoladowo-brązowe z wyraźnym, wystającym białym wieczkiem.


Hodowla

Dorosłe owady
Pomimo dużej wytrzymałości warto zadbać o średnią wilgotność, szczególnie w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, gdzie powietrze jest często suche. Jedno spryskanie wodą w ciągu dnia lub dwóch w zupełności im wystarcza. Samica składa około 200 jaj rozrzucając je na podłoże. Żyje około 7-8 miesięcy, wyjątkowo do 10-12 miesięcy.

Młode owady
Warto podnieść wilgotność w terrarium. Ułatwi to zrzucenie pierwszych wylinek. Temperatura nie powinna spadać poniżej 22st.C. Młode wylęgają się po 2-3 miesiącach. Imago osiągają po około 4-5 miesiącach.

Jaja
Można zostawić je na dnie terrarium, uważając, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność, większą niż w przypadku hodowli dorosłych owadów. Temperatura nie powinna być niższa niż 22st.C i wyższa niż 26st.C.

Żywienie
Brak jakichkolwiek kłopotów. Jedzą praktycznie wszystko, od sałaty, poprzez liście trzykrotki, aż po jeżynę.

Terrarium
Może być nieduże. Dla czterech dorosłych owadów wystarczy 20x20x25 [dl/szer/wys]. Ważne, aby w terrarium były poumieszczane gałęzie wystające od podłoża aż po sam jego wierzch. Im owady są mniejsze tym więcej i cieńszych gałęzi należy umieścić, w miarę jak owady rosną usuwamy te cienkie, zamieniając je na grubsze. Podsumowując: małe owady = cienkie patyki, duże owady = grubsze patyki. Owady nie mają specjalnych wymagań co do podłoża. Równie dobrze czują się na torfie, włókninie kokosowej, jak i na papierowych ręcznikach.

 

opracował: Adam Popiel

UWAGA KATALOG W BUDOWIE!W CHWILI OBECNEJ PREZENTUJEMY WYLĄCZNIE ZDJĘCIA. DANE WPISANE W TEKSTY SA NIE AKTUALNE JESZCZE.